Loading...

راهنمای حضور در وبینار برای مدرسین /

راهنمای حضور در وبینار برای مدرسین
نحوه برگزاری وبینار در اسکای روم

نکات اسکای روم:

اگرچه اسکای روم بستر برگزاری رویدادهای آنلاین را با کمترین سرعت اینترنت فراهم نموده است و پایداری آن با سرورهای قدرتمند پشتیبانی می گردد ولی کیفیت برگزاری رویدادهای آنلاین به عوامل دیگری نیز وابسته می باشد که می بایست از سوی برگزار کننده مورد توجه قرار گیرند.

 • تجهیزات

  برای ارایه تصویر با کیفیت و وضوح بالاتر حتما از وبکم های جانبی استفاده نمایید چرا که وبکم لپ تاپ ها غالبا ضعیف هستند و کیفیت پایین تصویر آن ها اثر بسیار منفی بر شرکت کنندگان رویداد شما خواهد داشت. در خصوص میکروفون نیز حتما قبل از برگزاری رویداد از کیفیت مطلوب صدای آن اطمینان حاصل نمایید. هندزفری های معتبر در بسیاری موارد کیفیت بالایی را به همراه دارند و می توانند به عنوان میکروفون مورد استفاده قرار گیرند.

 • اینترنت

  اینترنت برگزار کننده رویداد و ارایه دهندگان می بایست از نوع ADSL باشد تا پایداری لازم را برای ارسال محتوا (صدا، تصویر، دسکتاپ و...) به سرور تامین نماید. از این رو (1)صرف نظر از سرعت اینترنت های GPRS و Wimax تا حد ممکن از این نوع اینترنت برای برگزاری رویدادهای خود استفاده نکنید. (2)دقت داشته باشید اینترنت پیش بینی شده به هیچ عنوان نباید در حین برگزاری رویداد توسط کاربران دیگر مورد استفاده متفرقه قرار گیرد. خصوصا انجام دانلود با نرم افزار IDM موجب افت شدید پهنای باند و اختلال جدی در برگزاری رویداد شما خواهد شد. (3)از اتصال به پراکسی و ابزارهای رفع فیلتر نیز در حین برگزاری رویداد اجتناب نمایید.

 • برای برگزاری وبینار باید نرخ آپلود اینترنت تان بالا باشد. برای محاسبه نرخ آپلود اینترنت می توانید از سایت speedtest استفاده نمایید. حداقل نرخ آپلود اینترنت باید بیشتر از ۱ مگابیت بر ثانیه باشد.

 • ارایه محتوا

  هدف از برگزاری هر رویداد آنلاین ارایه محتوا در قالب متن، صدا، تصویر و... به مخاطبین می باشد. بدیهی است کیفیت و ارزش این محتوا در میزان رضایت شرکت کنندگان نقش مستقیم دارد. البته توانایی ارایه دهنده نیز در انتقال آن به مخاطب بسیار حایز اهمیت است. از این رو به منظور حفظ تمرکز ارایه دهنده بهتر است حداقل یک کاربر به عنوان اپراتور در کنار ارایه دهنده محتوا به صورت آنلاین حضور داشته باشد و به صورت نوشتاری (چت) با کاربران در ارتباط باشد تا ارایه دهنده در فرصت مناسب به پاسخگویی سوالات کاربران بپردازد.

 • مشکلات کاربران

  در برخی موارد کاربران به دلیل ضعیف بودن یا ناپایداری اینترنت، بروز نبودن نسخه مرورگر و یا تنظمیات نادرست در دستگاه های مورد استفاده، در دریافت صدا و تصویر رویداد با مشکل مواجه می گردند. از این رو اکیدا توصیه می کنیم پیش از برگزاری رویداد اصلی با استفاده از "مدیای پیش فرض" و "اسلاید پیش فرض" امکان تست را برای کاربران خود فراهم نمایید تا بتوانند یک هفته قبل از برگزاری رویداد اصلی وارد اتاق شده و از دریافت صدا و تصویر فراهم شده اطمینان حاصل نمایند و در صورت نیاز مشکلات احتمالی را طبق "راهنمای تست کاربران" برطرف کنند.

 • زمان برگزاری رویداد

  برخی از ساعات شبانه روز جزو زمان های پرترافیک اینترنت در داخل کشور می باشند. به عنوان مثال بین ساعت 18:00 تا 22:00 و یا روزهای تعطیل ترافیک اینترنت کاربران داخل کشور بسیار بیشتر از زمان های دیگر است و ممکن است اینترنت برخی از مخاطبین شما دچار افت سرعت و کیفیت گردد. از این رو بهتر است تا حد ممکن زمان برگزاری رویدادهای خود را در اوقات کم مصرف برنامه ریزی نمایید.

 • استفاده بهینه از ابزارها

  پهنای باند مورد نیاز جهت شرکت در هر رویداد آنلاین رابطه مستقیم با حجم محتوای ارایه شده در آن رویداد دارد. به عنوان مثال دریافت صدای یک کاربر نیاز به 48 Kb/s پهنای باند دارد ولی برای دریافت تصویر دسکتاپ یک کاربر 280 Kb/s پهنای باند اینترنت مورد نیاز خواهد بود. از این رو توصیه می کنیم تا حد ممکن:
  1. به جای استفاده از اشتراک دسکتاپ، محتوای خود را با نمایش اسلاید به مخاطبین ارایه نمایید.
  2. از پخش تصاویر وبکم های غیر ضروری و افرادی که در حال گفتگو و ارایه محتوا نیستند خودداری کنید.
  3. میکروفون کاربرانی که در حال ارایه محتوا و سخنرانی نیستند را غیرفعال نمایید.
  4. در صورتی که تعدای از کاربران در دریافت محتوا با اختلال (قطع و وصلی صدا و تصویر یا تاخیر در دریافت آن) مواجه شدند، ابزارهای غیرضروری را غیرفعال نمایید. به عنوان مثال به هنگام پخش تصویر دسکتاپ ارایه دهنده می توانید وبکم ایشان را غیرفعال کنید.

نکات ورود به وبینار با لپ تاپ یا کامپیوتر:

 • برای ورود به محیط وبینار با لپ تاپ بهتر است از مرورگر کروم استفاده کنید.
 • اگر از سیستم عامل مک استفاده میکنید، ترجیحا از مرورگر کروم که آپدیت شده است استفاده کنید.
 • اگر مرورگر کروم را روی سیستم خود نصب شده ندارید، میتوانید از مرورگر فایر فاکس هم استفاده کنید.

نکات ورود به وبینار با موبایل:

 • نیاز به نصب اپلیکیشن نیست.
 • برای ورود به محیط وبینار با موبایل بهتر است از مرورگر کروم استفاده کنید.
 • اگر از سیستم عامل ios استفاده میکنید، ترجیحا از مرورگر کروم که آپدیت شده است استفاده کنید.
 • البته اگر مرورگر کروم را روی گوشی خود نصب شده ندارید، میتوانید از مرورگر فایر فاکس نیز استفاده کنید.

ورود:
 نام کاربری و لینک وبینار از طرف آرتبال در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
حتما حتما از نرم افزار Chrome برای ورود استفاده نمایید. در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد.

https://cdnfa.com/artbaal/6286/uploads/00g.jpg

صفحه ای که برای شما نمایش داده خواهد شد به این شکل خواهد بود:

https://cdnfa.com/artbaal/6286/uploads/01g.jpg

منوی مدیریت بالا سمت چپ:

https://cdnfa.com/artbaal/6286/uploads/02g.jpg

- صدای خروجی صدایی هست که اگر دیگر مدرسین صحبت کنند شما خواهید شنید و اگر قطع شود (خط روی آن باشد) شما صدای خروجی را نخواهید داشت.

- میکروفون شما باید در هنگام صحبت باز باشد. در صورتیکه چند نفر همزمان قرار است صحبت کنند، در زمان صحبت بقیه میگروفون را خاموش کنبد تا صدا اکو نشود.

- با روشن کردن گزینه وبکم، تصویر شما به بقیه نمایش داده خواهد شد. وبکم به دو صورت کوچک و بزرگ قابل نمایش است. در صورتیکه پاورپوینتی برای ارائه ندارید می توانید وبکم را از سه نقطه ی بالای آن (زمان پخش) بزرگ تر کنید و از همان قسمت به حالت اول برگردانید. با کلیک مجدد روی گزینه وبکم در منوی مدیریت، تصویر شما دیگر نمایش داده نخواهد شد.

- برای اشتراک گذاری صفحه ی دسکتاپ خود با کاربران از گزینه اشتراک گذاری میتوانید استفاده کنید. پس از ان هر چیزی را که روی صفحه ی شماست مشاهده خواهند کرد. پیشنهاد می شود از نمایش فایل بجای این گزینه استفاده کنید. در صورتیکه پس از روشن کردن این گزینه داخل خود صفحه ی اسکای روم باشید، صفحه ی قابل مشاهده برای کاربران شبیه به آینه های توو در توو خواهد شد.

- در صورتیکه نیاز به کشیدن تصویر یا خطوط دارید از قسمت تخته می توانید استفاده کنید.

- آپلود و پخش اشتراک گذاری فایل های عکس، پاورپوینت و... از قسمت فایل ها قابل انجام است. پس از بارگذاری فایل گزینه ی پخش را بزنید تا برای همه قابل مشاهده شود.

کاربران:
- پیام های کاربران از باکس پایین سمت راست قابل مشاهده است. در صورتیکه کاربری بخواهد صحبت کند می توانید گزینه ی بالا بردن دست را بزند که جلوی اسمش در باکس کاربران نمایش داده خواهد شد و از طریق سه گزینه ای که روبروی نام کاربر در باکس کاربران (بالا سمت راست) قرار دارد می توانید به او اجازه ی صحبت یا اشتراک گذاری تصویر دهید. در صورتیکه این گزینه ها را مشاهده نمی کنید، اپراتور وبینار می تواند این امکان را در اختیار کاربران قرار دهد.

آموزش ویدیویی: اگر در هرکدام از توضیحات بالا دچار تردید هستید لطفا فایل های ویدیویی زیر را مشاهده کنید
آشنایی با محیط اسکای روم
مدیریت کاربران در محیط اسکای روم
آشنایی با ابزار تخته (وایت برد)
نحوه فعال کردن میکروفون و وبکم
نحوه کاربا ابزار اسلاید
مدیریت فایل ها از داخل اتاق
نحوه ضبط رویداد با افزونه اسکای روم

وبینار خوبی را برای شما آرزومندیم

در صورت هرگونه سوال با شماره 09055500500‌ تماس بگیرید

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟
     به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • - شماره تماس پشتیبانی 09055500500 آرتبال